Održan stručni seminar "Ruke su vaš najvažniji alat"
U organizaciji Hrvatskog zavoda za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu (HZZZSR), a u suradnji s Hrvatskim zavodom za hitnu medicinu u velikoj dvorani Hrvatskog liječničkog zbora u Zagrebu u utorak, 16. lipnja 2015., održan je stručni seminar Ruke su vaš najvažniji alat. Seminar je obuhvatio radionicu i tri predavanja djelatnica HZZZSR-a koji su djelatnicima hitne medicinske službe pružili odgovore na brojna pitanja o zaštiti ruku tijekom rada.
„Ozljede oštrim predmetima u zdravstvenih radnika predstavljaju jedan od največ‡ih rizika buduč‡i da do takvih incidenata često dolazi pri obradi pacijenta te manipulaciji medicinskim otpadom“, rekla je tijekom svog predavanja Uvod i prijava ozljeda oštrim predmetima u zdravstvenih radnika Dijana Krišto, dr. med. Iako se ozljede oštrim predmetima priznaju kao ozljeda na radu, velik broj djelatnika uslijed takve ozljede nije pokrenuo postupak prijave i to pretežno zbog neinformiranosti ili dugotrajnog i kompliciranog postupka, istaknula je Krišto. Kako bi mogli pratiti broj takvih incidenata te dobiti dodatne informacije o načinu nastanka i vrsti ozljede, u HZZZSR-u su uveli pojednostavljeni postupak prijavljivanja ozljeda oštrim predmetima u zdravstvenih radnika koji možete pronač‡i na njihovim mrežnim stranicama (www.hzzzsr.hr). Dobiveni podatci, naglasila je Krišto, mogu utjecati na prijeko potrebno uvođenje novih procedura i zaštitne opreme u zdravstvenim ustanovama.
Marina Mihalinac Bolanča, dr. med. prisutne je, kroz predavanje Ruke i rukavice-to su para dva, upoznala s najčešč‡im opasnostima i štetnostima kojima su ruke izložene u zdravstvenoj djelatnosti. Uz mehaničke opasnosti odnosno ubod igle, zdravstvenim radnicima prijete biološke i kemijske štetnosti koje se mogu spriječiti nošenjem odgovarajuč‡ih rukavica i provođenjem adekvatne njege kože ruku. Nešto više o zaštitnim rukavicama, okupljeni su saznali iz istoimenog predavanja Natalije Pejnovič‡, mag. ing. techn. text. „Organizacijskim i tehničkim mjerama u radnom procesu te upotrebom opreme za zaštitu ruku mogu se prevenirati ozljede na radu i profesionalne bolesti“, istaknula je Pejnovič‡ te dodala da je „prije same upotrebe, potrebno provjeriti da li su odabrane rukavice prikladne za planirani rad, da nisu ošteč‡ene i da su odgovarajuč‡e veličine“. Osim toga, nastavila je, rukavice trebaju biti testirane te zadovoljavati europske norme za učinkovitu zaštitu. „Poslodavac je dužan osigurati odgovarajuč‡e zaštitne rukavice na temelju procjene opasnosti, a pri odabiru uvažiti mišljenje i iskustva krajnjeg korisnika“, zaključila je Pejnovič‡.
Po završetku predavanja, održana je radionica pravilnog skidanja zaštitnih rukavica te upoznavanja prisutnih s različitima materijalima koji se koriste za njihovu izradu i, konačno, prikladnom odabiru rukavica za rad u djelatnosti hitne medicinske službe.
18.06.2015